Sanatorium

2 ostatnie tygodnie wakacji spędzamy w Lądku Zdrój. Wyjazd do sanatorium możliwy był dzięki zbiórce zorganizowanej na Siepomaga.pl . Zbiórkę założyła Fundacja Studencka Młodzi Młodym, gdzie Misiek ma subkonto. Bardzo wszystkim dziękujemy za pomoc, by Misiek mógł korzystać z terapii.

Ze strony uzdrowiska: “Klimat Lądka-Zdroju ma działanie tonizujące na układ nerwowy, a także umożliwia wyciszenie i relaks. Naturalne bogactwo leczniczych źródeł oraz ukształtowanie terenu i dogodne warunki klimatyczne czynią to miejsce wspaniałym celem ucieczki od cywilizacyjnych trudów.”

W Lądku Zdrój leczyć można:

 1. CHOROBY NARZĄDU RUCHU
 2. PROBLEMY WIEKU DOJRZAŁEGO
 3. CHOROBY SKÓRY
 4. CHOROBY NEUROLOGICZNE
 5. CHOROBY NACZYŃ OBWODOWYCH (TĘTNIC)
 6. CHOROBY PRZEMIANY MATERII
 7. CHOROBY ZAWODOWE

Połączyliśmy więc problemy Misia i moje i ruszyliśmy do Lądka, by naładować baterie na przyszły rok.

Zatrzymaliśmy się w przepięknym budynku:

„Zdrój Wojciech”, wybudowany w 1680 roku bezpośrednio nad bijącym do dziś gorącym źródłem wody leczniczej, przebudowany w obecnym, neobarokowym stylu w roku 1880, łączy w sobie niezwykłość architektury, wysmakowaną stylistykę oraz szlachetne wykończenia wnętrz. Przepiękna, oryginalna bryła budynku, wzorowana na planach łaźni tureckiej, dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, a górująca nad uzdrowiskiem kopuła z daleka zachęca do skierowania tam kroków.

Co nas przekonało, by zatrzymać się tam? Wszystkie zabiegi mamy na miejscu, posiłki również.

Michaś skorzystał z:

 • kapiele siarczkowo – borowinowe – jest to zabieg w 2% roztworze wodnym pasty borowinowej o temperaturze 30-37°C, który łączy dobroczynne działanie mineralnych wód termalnych siarczkowo-fluorkowych oraz borowiny. Stosując serię zabiegów uzyskujemy efekty przeciwbólowe, obniżamy wzmożone napięcie mięśni szkieletowych, działamy na tkanki przeciwzapalnie, bakteriobójczo i regenerująco, poprawiamy ich ukrwienie.
 • aquatizer – Działanie „suchego hydromasażu” wpływa pozytywnie na cały organizm: skutecznie rozluźnia mięśnie i łagodzi objawy bólowe, poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki limfatyczne oraz pomaga walczyć z otyłością i cellulitem. Możliwość doboru odpowiedniej siły masażu zwiększa skuteczność terapii i zapewnia jej szybkie efekty. Hydromasaż na sucho umożliwia skorzystanie z masażu wodnego osobom, które mają przeciwwskazania do klasycznej hydroterapii, np. choroby skórne.
 • kąpiele perełkowe w marmurowych wannach – odbywa się w marmurowych wannach, na dnie których znajdują się maty posiadające otworki, przez które wtłaczane jest pod ciśnieniem powietrze. Kąpiel działa kojąco i uspokajająco, powoduje rozluźnienie tkanek, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia krążenie, jest formą delikatnego masażu. Odbywa się w termalnej wodzie siarczkowo – fluorkowej, co zwiększa wartość leczniczą i efekty terapeutyczne zabiegu. Kąpiele te odbywały się w takich pięknych wannach:
 • masaże manualne – celem masażu klasycznego jest pobudzenie w tkankach krążenia krwi i limfy, wzmożenie dopływu produktów odżywczych do mięśni oraz szybsze wyeliminowanie produktów rozpadu powstających w czasie pracy mięśni (kwas mlekowy). Masaż reguluje napięcie mięśniowe, poprawia ruchomość stawów po urazach, stanach zapalnych lub długotrwałym unieruchomieniu, sprzyja regeneracji sił w okresie rekonwalescencji. Ponadto zwiększa elastyczność i ukrwienie skóry, działa odprężająco, usuwa zmęczenie.

Do tego co wieczór kąpaliśmy się w wodzie termalnej. Kąpiel w pięknie odrestaurowanym basenie z XVII wieku zbudowanym na wzór termy tureckiej, dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. Marmurowy okrągły basen, pod kopułą neobarokowego budynku, wypełnia błękitna woda mineralna siarczkowo-fluorkowa, pochodząca z naturalnego termalnego źródła „Zdzisław” o temperaturze sięgającej do 45°C. Kąpiel odpręża i relaksuje, poprawia kondycję skóry, łagodzi przewlekłe dolegliwości bólowe stawów i kręgosłupa.

Misiek zauważa już, że dzięki zabiegom łatwiej mu pisać. Pisanie trenujemy zresztą codziennie.

Prócz zabiegów sporo zwiedzamy.

I tak zwiedziliśmy:

 • Jaskinię Radochowską

 • Jaskinię Niedźwiedzią  
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój 
 • Zieleńcu 
 • Kłodzku (Twierdzy Kłodzkiej i podziemiach) 
 • Czarnej Górze 

 

Terapia była ukierunkowana w tym roku na Misia problemy z nastrojem. Do tego niektóre zabiegi pomogły mu znacznie z napięciem mięśniowym, co mam nadzieję ułatwi mu w tym roku pisanie, z czym Misiek miał olbrzymie problemy. Już teraz widać, że codzienne pisanie mimo oczywistej niechęci, sprawia mu mniej problemów.

mam nadzieję, że za rok znów uda się wyjazd do sanatorium, gdyż tego rodzaju wypoczynek będziemy starać się wybierać.

 

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wsparli Misia za pomocą fundacji Siepomaga.pl i umożliwili mu turnus w sanatorium.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Sanatorium

 1. Ula mówi:

  Super pobyt.
  Mam nadzieje ze jestescie zadowoleni?
  Napisz swoja opinie bo ze zdjec wyglada super.
  Borowiny mialam kiedys – na kregoslup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.