I jak to ogarnąć?

Podobne pytanie zadaje sobie pewnie wielu rodziców.

Pytanie pada częściej u rodziców samotnych, gdyż ci nie mają wsparcia drugiego rodzica, który w razie czego wesprze środkami finansowymi zwykłą egzystencję i terapię dziecka.

 

No ale właściwie o co chodzi?

Orzeczenie o niepełnosprawności

Jak wiecie, osoba z autyzmem uzyskuje orzeczenie o niepełnosprawności. Aby ten dokument dostać dziecko do lat 16 staje na komisji orzekającej i już. Zaraz, zaraz! Wcale nie takie już. Za pierwszym razem jest już. Chociaż tez nie do końca. Chodzi o magiczny punkt 7, który umożliwia pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przez rodzica, w przypadku gdy ten zrezygnuje z pracy. Czy zdarza się to często? Z tego co ja widzę, gdy dziecko jest małe dość wielu rodziców rezygnuje z pracy i decyduje, że ważniejsze jest wyprowadzenie dziecka “na ludzi”. 

Coraz jednak częściej słychać głosy, że komisje nie przyznają słynnego pkt. 7 i masowo “uzdrawiają” osoby z autyzmem.

 

Czy samo świadczenie?

Oprócz świadczenia rodzic może skorzystać z innej pomocy. Jest to zasiłek pielęgnacyjny – obecnie 153 zł, niezależnie od zatrudnienia, wysokości zarobku itp. 

Prócz tego można pobierać 500+. I tu ciekawostka. Można pobierać 500+ na dziecko niepełnosprawne. Świadczenie to zależy od dochodu rodziny – obecnie 1200 zł na osobę w rodzinie.

 

Ale co z tym orzeczeniem?

Orzeczenie ma swoją określoną ważność.  Miśka orzeczenie straciło ważność 30 czerwca i zgodnie z przepisami nie mógł stanąć na komisje wcześniej – przed 30 czerwca, by wypłacanie wszystkich świadczeń zachowało ciągłość.

Zgodnie z przepisami mogłam złożyć dokumenty przed upływem terminu ważności orzeczenia i czekać. Wyznaczono termin na 5 lipca, ale wtedy Michaś był na wakacjach z tatą i nie mógł się stawić.

Co więc dalej?

W związku z tym, że nie stawiliśmy się na komisji w lipcu – nie otrzymam żadnych świadczeń: świadczenia pielęgnacyjnego, 500+ itp. Nic mi nie przysługuje, bo… moje dziecko “przestało być niepełnosprawne”. 

Tak będzie w lipcu.

Wyznaczono nam termin kolejny na 1 sierpnia. Wtedy się stawimy i … pewnie magiczny punkt 7 otrzymamy. 

Jeśli orzeczenie trafi do naszego OPS do 10 sierpnia to pod koniec sierpnia na moje konto trafi wyrównanie za lipiec i normalna wypłata świadczenia za sierpień.

 

 

Konkluzja

Czy zastanawialiście się kiedyś za co ktoś ma żyć przez ten czas zanim stanie na komisji? A jeśli się odwołuje? Słyszałam o przypadkach, gdy ktoś odwoływał sie do sądu – sprawa trwała rok. Za co przez ten czas żyć???

Czy kiedykolwiek przepisy się zmienią, a kolejni protestujący prócz pomysłów na podwyżkę świadczeń pomyślą i o tym, by jednak opiekunowie mogli pracować – choćby w przypadku takich problemów?

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.