Autyzm i przytulanie

No to jak to jest z tym przytulaniem?

 

Wcale nie tak, że dzieci z autyzmem się nie przytulają. Wiele osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przytula się do rodziców czy opiekunów. Nawet i terapeutów, pań w przedszkolu czy szkole. Tak więc to kolejny mit, który gdzieś tam pokutuje.

Czasem jednak ta niechęć do przytulania może wynikać z tego, że dziecko ma problemy z integracją sensoryczną.

A czasem wręcz nadmiernie chce się przytulać, kłaść na drugiej osobie, nie widzi granicy tego kontaktu. 

 

Samo przytulanie jest oczywiście budowaniem bliskiej więzi pomiędzy daną osobą a osobą z autyzmem poprzez bliski kontakt fizyczny. 

 

 • Czy jednak więź to tylko kontakt fizyczny?
 • Czy nie da się więzi zbudować inaczej?
 • A z drugiej strony – czy przytulenie spowoduje zbudowanie takiej więzi, że nic jej nie rozerwie i nic więcej nie trzeba będzie robić, by ja podtrzymywać?

No właśnie. Takie pytania zadaję sobie od prawie tygodnia. Gdy usłyszałam, że powinnam swoje dziecko przytulić. Że to powinno być remedium na wszystkie problemy. Na Miśka złe oceny, na egzamin ósmoklasisty, pomysł na dostanie się do szkoły średniej.. Słowem – rozwiązanie wszystkich problemów.

I nie mili Państwo. Przytulanie nie jest ani karą ani nagrodą. Jest rzeczywiście budowaniem więzi. Więzi, którą mimo przytulania mam z Miśkiem. Mam, gdyż lubimy robić wiele rzeczy wspólnie. Mam, gdyż lubimy czytać te same książki. Mam, gdyż lubimy oglądać te same filmy. Mam, gdyż lubimy grać w te same gry. Nie zmieni tego fakt, czy go dziś przytulę, czy nie. 

 

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Autyzm i przytulanie

 1. Ula mówi:

  Przytulanie nie moze byc sposobem na rozwiazywanie wszystkich problemow.
  Jednak gdy nie ma wogole przytulania to tez jest chyba nie tak?
  Kazda przesada jest zla.
  Z drugiej strony czym rozni sie wiez matki ktora lubi spedzac czas z dzieckiem od wiezi z kolega z ktorym tez lubi dziecko spedzac czas ( gry ksiazki wycieczki itp)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.