6 Kluczowych strategii

 
Moja droga do diagnozy Miśka nie była prosta. Obecnie Misiek ma 14 lat i ma zdiagnozowany Zespół Aspergera, Zespół Tourette’a, padaczkę oraz depresję.
 
Jest całościowe zaburzenia rozwoju na początku dla niektórych specjalistów nie były oczywiste, wręcz informowali mnie, że Misiek nie jest zaburzony. Inni, po dłuższej obserwacji stwierdzali, że to książkowy Zespół Aspergera.
 
Podczas mojej podroży po świecie autyzmu spotkałam bardzo wielu rodziców. Ich dzieci miały wiele wykluczających się diagnoz. Rodzice walczyli o dokładną, rzetelną diagnozę. O to, by wreszcie ktoś im powiedział, co jest ich dziecku.
Każdy bowiem dzień, miesiąc oznaczał czekanie na pomoc i wsparcie.

Podczas tej podróży wypracowałam sobie 6 kluczowych strategii, którymi chciałabym się z Wami podzielić. Przede wszystkim chciałabym się podzielić z tymi rodzicami, którzy są na początku drogi:

 

1. Zapisuj wszystko. Wszystko . Chodzi o notowanie wszystkiego, każdej sztywności, każdego zachowania, każdej różnicy, którą widzisz. Zwróć uwagę na każde załamanie, na jego przyczynę, reakcję na zmiany, jedzenie, ubranie … wszystko . Przyznam, że ja nie robiłam takich notatek i bardzo tego żałuje. To bardzo ułatwia ocenę dziecka, diagnozę itp. Notatki takie możesz zabrać na każde spotkanie z terapeutą, psychiatrą, możesz spojrzeć na nie i posiłkować się nimi. 

2. Nie poddawaj się. Znasz swoje dziecko najlepiej. Znasz je od góry do dołu, wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli twoje dziecko dobrze sobie radzi w czymś, a Ty mówisz, że jest słabe – może to być tylko dlatego, że nie robi tego na co dzień. Powiedz o tym. Godzina z obca osobą nie może dostarczyć pełnego obrazu o Twoim dziecku obcej osobie. 

3. Szukaj wielu opinii. To bardzo ważne.Zbyt często czujemy się przytłoczeni przez specjalistów, terapeutów lub lekarzy, ale musimy zrozumieć, że oni także są ludźmi. Jeśli uważasz, że twój lekarz nie widzi całości, poszukaj innej opinii. Idź do innego specjalisty, szukaj dalej! Ale też nie przesadzaj (jeśli opinie się powtarzają, nie upieraj się, że nie są prawdziwe, zaakceptuj je)

4. Nie poddawaj się. Jesteś głosem dziecka, jego adwokatem i obrońcą. Będą dni, kiedy zaczniecie wątpić, ale nigdy nie poddawajcie się i nie ustępujcie w szukaniu odpowiedzi.

5.  Poproś o kopie ocen i raportów. Masz prawo dostępu do każdego egzemplarza oceny lub raportu. Jeśli masz wątpliwości do ocen czy opinii – proś o wyjaśnienie konkretnych fragmentów (podkreśl je) lub całości. 

6. Nigdy się nie poddawaj . Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest diagnozowane w kierunku autyzmu,  zespołu Tourette’a czy ADHD, zawsze będziesz znał swoje dziecko najlepiej. Nigdy nie trać nadziei w swoje dziecko.

Mam nadzieję, że wygrasz te bitwę, podobnie jak ja 🙂

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „6 Kluczowych strategii

  1. Re mówi:

    Skąd Ty kobieto masz tyle siły . Podziwiam naprawdę podziwiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.